W ciągu 6 godzin przed badaniem nie powinno się spożywać posiłków. Powietrze połknięte razem z jedzeniem stanowi istotną przeszkodę dla ultradźwięków. Po posiłku następuje również obkurczenie pęcherzyka żółciowego dlatego też jego ocena może być trudna. Podobne jest działanie dymu tytoniowego, dlatego przed badaniem nie należy palić.
Aby uwidocznić narządy miednicy konfieczne jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z małej miednicy i umożliwia obserwację narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego mężczyzny. Również ocena samego pęcherza jest znacznie lepsza, w przypadku jego wypełnienia. Co więce, w razie potrzeby można ocenić zaleganie moczu po mikcji (oddaniu moczu). W przypadku badania w godzinach rannych nie należy spożywać śniadania,, a jedynie na godzinę przed terminem badania wypić 2-3 szklanki niesłodzonej herbaty lub niegazowanego płynu by w momencie badania mieć uczucie parcia na mocz. W przypadku popołudniowego terminu badania dopuszczalne jest lekkostrawne beztłuszczowe śniadanie oraz wypełnienie pęcherza moczowego poprzez wypicie płynu i nieoddawanie moczu na około godzinę przed badaniem.

Badanie piersi, tarczycy, węzłów chłonnych czy jąder nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przebieg badania:

Ultrasonografię jamy brzusznej wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach, na obu bokach, a niekiedy także na brzuchu. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancje te są obojętne la skóry i są łatwo usuwalne za pomocą ciepłej wody z mydłem. Najczęściej narządy nadbrzusza widoczne są lepiej w momencie głębokiego wdechu, dlatego badający nakazuje wykonanie głębokiego wdechu z zatrzymaniem możliwie jak najdłużej powietrza w płucach. Sytuacja ta powtarza się wielokrotnie. W tym czasie lekarz przesuwa sondę nad poszczególnymi narządami jamy brzusznej. Niekiedy, celem lepszego obrazowania trzustki, wypełnia się żołądek płynem. Badanie trwa od kliku do kilkunastu minut.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu- niekiedy dołączone są zdjęcia opisywanych narządów. Ponieważ w trakcie badania uzyskuje się płaskie przekroje narządów w czasie rzeczywistym, dołączanie zdjęć prawidłowych narządów nie ma wartości diagnostycznej. Zdjęcia dołączane są w przypadku wykrycia patologii, aby można było porównać zmianę w trakcie kolejnych badań, lub celem weryfikacji przez innego ultrasonografistę.

 

Co należy powiedziec lekarzowi przed badaniem USG

Należy wyjaśnić powód zgłoszenia się na badanie- czy jest to badanie rutynowe, kontrolne, czy może wykonywane z powodu określonych dolegliwości. Należy również przedstawić wyniki dotychczas wykonanych badań.
JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Nie ma specjalnych zaleceń.
MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

W praktyce klinicznej badania ultrasonograficzne wykonywane są na świecie od roku 1957. Nie zaobserwowano dotąd wyraźnie udokumentowanych naukowo powikłań. Stosowany w diagnostyce ultrasonograficznej (w odróżnieniu od terapii) czas trwania impulsu akustycznego nie wywołuje zjawiska rezonansu w organellach komórkowych, również „moc” fali akustycznej przenosząca energię rzędu miliwatów nie wywołuje zmian na poziomie submolekularnym. Zakładając jednak, że nie poznano dotąd wszystkich efektów biologicznych oddziaływania fal akustycznych na żywą tkankę, należy stosować zasadę mówiącą, iż badanie ultrasonograficzne przeciwwskazane jest w tych przypadkach, gdzie nie ma wskazań do jego wykonania. Zasada ta szczególnie powinna dotyczyć kobiet we wczesnej ciąży.