E –recepta

Czy wiesz jak działa E-recepta? Jak z niej skorzystać?

Na pozór wszystko wydaje się proste, jednak ciągle trafiają się pacjenci, którzy nie wiedzą, jak wykupić wystawione w ten sposób leki. Dużo wątpliwości budzi też kwestia smsów, maili i samego wyglądu e-recepty.

Wyjaśniamy: Lekarz wystawia E-receptę za pośrednictwem systemu informatycznego CSOIZ- jeśli proces przebiegnie prawidłowo, generowany jest specjalny czterocyfrowy kod, który razem z numerem PESEL pacjenta pozwala uzyskać leki.

W naszej placówce kod wydrukowany jest na karcie zaleceń. W innych placówkach możecie Państwo otrzymywać wydrukowaną e-receptę przypominającą standardowe recepty wydawane w przeszłości.

Recepta też pojawia się na Indywidualnym (Internetowym) Koncie Pacjenta (IKP)- na stronie pacjent.gov.pl – takie konto założone ma każdy obywatel- należy się do niego jedynie zalogować (korzystając np. z danych do logowania do banku, lub e-puap). Warto zajrzeć na to konto, gdyż właśnie tam wyrażamy zgodę na otrzymywanie SMSów i maili z e-receptami (wówczas w aptece można okazać do zeskanowania kod kreskowy, bez podawania na głos swojego numeru PESEL). Na IKP znajdziemy też archiwalne recepty i skierowania, więc naprawdę warto odwiedzić tę stronę.