Obawiasz się wykonania badań endoskopowych? Być może wykonywane w przeszłości badanie endoskopowe pozostawiło złe wspomnienia? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest umówienie badania z udziałem anestezjologa.

Jak przebiega znieczulenie? Przed wykonaniem badania zakładany jest tzw. „wenflon” czyli dostęp do żyły umożliwiający podawanie leków (konieczne jest więc ukłucie, podobne jak przy pobraniu krwi). Następnie podawane są leki, po których następuje płytki sen. W trakcie badania pacjent oddycha samodzielnie a budzi się, kiedy badanie dobiega końca. W rzadkich przypadkach konieczne jest wspomaganie oddychania przy pomocy maski z tlenem, worka samorozprężalnego, lub intubacji dotchawiczej. W trakcie znieczulenia kontrolowane jest wysycenie krwi tlenem, ciśnienie krwi i czynność serca. Taki poziom znieczulenia określany jest jako umiarkowana sedacja.

Co najważniejsze- pacjent nie odczuwa bólu, nie pamięta przebiegu badania i budzi się w dobrym humorze.

Decydując się na badanie z anestezjologiem powinniśmy zasięgnąć opinii swojego lekarza prowadzącego (np. Lekarza Rodzinnego), ponieważ w warunkach ambulatoryjnych (pozaszpitalnych) znieczulani powinni być jedynie pacjenci bez istotnych obciążeń zdrowotnych (w szczególności, bez ciężkich chorób krążeniowo-oddechowych i neurologicznych). W przypadku wątpliwości zapraszamy wcześniej na konsultację.

W niektórych przypadkach, z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta konieczne jest zastosowanie mniejszego stopnia sedacji, przy których pacjent może być częściowo świadomy wykonywanych czynności medycznych. Prosimy pamiętać, że bezpieczeństwo i komfort pacjenta pozostają naszym priorytetem.

Czy to prawda, że odczucia po znieczuleniu zależą od nastawienia pacjenta? Obserwujemy, że pacjenci silnie zdenerwowani wymagają większych dawek leków i większej uwagi w trakcie znieczulenia.  Dlatego też prosimy o wyjaśnienie wątpliwości przed badaniem. Spokój i dobry nastrój przed znieczuleniem przełoży się wówczas na większy komfort i bezpieczeństwo w trakcie znieczulenia.

Prosimy również pamiętać, że zarówno w naszej placówce, jak i na całym świecie wiele badań endoskopowych (gastroskopii i kolonoskopii) wykonywanych jest bez znieczulenia ogólnego.

Korzyści z wykonanego badania endoskopowego zwykle przewyższają znacznie lęk i wstyd przed badaniem, a możliwość znieczulenia z udziałem anestezjologa dodatkowo ułatwia podjęcie decyzji.