Gastroenterolog diagnozuje i leczy choroby związane z układem pokarmowym, zwykle za wyjątkiem jamy ustnej, którą zajmują się stomatolodzy, lub laryngolodzy. Do gastrologa należy się zgłosić w przypadku występowania objawów:

Objawów ogólnych: niezamierzonego spadku masy ciała, niedokrwistości- szczególnie tzw. mikrocytarnej z niedoborem żelaza.

Choroby przełyku: dysfagii (zaburzeń połykania); odynofagii (bolesnego przełykania. Zgagi, pieczenia, odbijania, uczucia przeszkody w gardle, ale również w niektórych przypadkach przewlekłego kaszlu, chrypki, bólu w klatce piersiowej- po wykluczeniu przyczyn kardiologicznych i laryngologicznych- które mogą być objawami choroby refluksowej przełyku.

Gastroenterolodzy opiekują się również pacjentami z podejrzeniem/rozpoznaniem przełyku Barretta, eozynofilowym zapaleniem przełyku, achalazją przełyku (kurczem wpustu), oraz żylakami przełyku, grzybicą przełyku i poparzeniami chemicznymi.

Choroby żołądka i dwunastnicy: bólów, pieczenia w nadbrzuszu (górnej części brzucha pod mostkiem)- szczególnie jeśli dolegliwości występują głównie na czczo, a bezpośrednio po jedzeniu pacjent odczuwa ulgę. Uczucia wczesnej sytości, nudności i wymiotów poposiłkowych

Choroby jelita cienkiego: Choroby te poza objawami ogólnymi takimi jak złe samopoczucie, bóle brzucha, wzdęcia, osłabienie, wiążą się często z objawami niedoborowymi spowodowanymi nieprawidłowym wchłanianiem jelitowym. U pacjentów z chorobą jelita cienkiego może występować niedokrwistość z niedoborem żelaza, Witaminy B12 i kwasu foliowego, niedobory białka, wapnia, magnezu i witaminy D.

Choroby jelita grubego: wiążą się z występowaniem zaburzeń rytmu wypróżnień (biegunek lub zaparć), domieszek patologicznych w stolcu (krew/śluz), wzdęć brzucha, kruczeń i przelewań.

Choroby wątroby: W zależności od ciężkości choroby mogą objawiać się zażółceniem skóry i oczu, osłabieniem, powiększaniem obwodu brzucha, zaburzeniami funkcji poznawczych, zaburzeniami hormonalnymi.

Choroby trzustki: najczęściej wiążą się z występowaniem silnego bólu w śródbrzuszu (tuż nad pępkiem), często o charakterze opasującym, z towarzyszącym wzdęciem brzucha, nudnościami i wymiotami. Przewlekłe choroby trzustki wiążą się ze spadkiem masy ciała, zaburzonym wchłanianiem, biegunkami z domieszką niestrawionych resztek pokarmowych.